Blog

Masz dziwne zmiany skórne? To może być rumień wędrujący!

rumień wędrujący

Na Twojej skórze pojawiło się zaczerwienie? Boli Cię głowa i mięśnie? Sprawdź, czy te niepokojące objawy to nie efekt ugryzienia przez kleszcza!

Rumień wędrujący to nic innego jak efekt ugryzienia przez kleszcza zakażonego bakterią Borelii. Szacuje się, że objaw ten występuje u 30 proc. osób zarażonych boreliozą.

Jego wygląd jest dość charakterystyczny – przybiera kształt okrągły, a w jego środku znajduje się plamka – ślad ugryzienia przez owada. Rumień otoczony jest czerwoną obręczą, która z upływem czasu przesuwa się i powiększa.

Rumień wędrujący zazwyczaj “wybiera” konkretne partie ciała, na których się pojawia, jednak bakterie boreliozy mogą wraz z krwiobiegiem dostawać się do dowolnych obszarów ciała. Najczęściej jednak można go zaobserwować na udach, pod kolanem i w pachwinach.

Jak jednak rozpoznać, czy zaczerwienienie na skórze nie jest wynikiem reakcji alergicznej na ugryzienie owada? Można to dość łatwo sprawdzić, ponieważ rumień wędrujący bardzo szybko poszerza swoją średnicę (w przeciwieństwie do zmian alergicznych), by ostatecznie osiągnąć rozpiętość minimum 5 cm.

Te objawy mogą towarzyszyć rumieniowi

  • gorączka
  • bóle mięśni i stawów
  • bóle głowy
  • świąd i pieczenie
  • zaburzenia akcji serca

W celu określenia, czy nasze objawy to rumień wędrujący, warto wykonać Test Obciążeń.

Pani Katarzyna z Poznania nie wiedziała, co jej dolega

Od pewnego czasu czułam się dziwnie: byłam słaba, gorączkowałam. Myślałam, że to grypa, jednak mimo przyjmowanych leków nic się nie zmieniało. Dodatkowo na mojej skórze pojawiło się jakieś duże zaczerwienienie. Nie wiedziałam co z tym zrobić, jednak dowiedziałam się, że jest test, który może potwierdzić lub zaprzeczyć moim przypuszczeniom, że mam boreliozę. W Revitum zajęto się mną profesjonalnie. Zaraz po teście otrzymałam wynik. Niestety, moje przypuszczenia się potwierdziły – to była borelioza. Dostałam pakiet specjalnych preparatów oczyszczających. Dzisiaj po objawach i rumieniu nie ma nawet śladu!

Specjalista Revitum na temat boreliozy

Borelioza to poważna choroba, która może początkowo nie dawać jednoznacznych objawów. Takie objawy jak zaczerwienienie na skórze, dreszcze, gorączka czy osłabienie powinny wzbudzić naszą uwagę i zmotywować do poszukania pomocy u specjalistów. W celu sprawdzenia, czy dana zmiana skórna to rumień wędrujący, warto wykonać Test Obciążeń Organizmu, który pomoże w określeniu źródła problemu i wdrożeniu działań przywracających właściwe funkcjonowanie naszego ciała – mówi Weronika Łapińska.

Pojawienie się dziwnych, niepokojących zmian skórnych powinno nas zmobilizować do jak najszybszego udania się do specjalisty, który oceni zagrożenie dla zdrowia. Z pomocą może tu przyjść Test Obciążeń Organizmu, który dzięki swoim szerokim możliwościom diagnostycznym umożliwia określenie stopnia obciążenia organizmu szkodliwymi czynnikami (takimi jak toksyny, grzyby i pasożyty czy szkodliwe substancje przenoszone przez kleszcze) oraz daje pełny obraz funkcjonowania narządów wewnętrznych. Dopiero z taką wiedzą możliwe jest dobranie indywidualnej kuracji, która wzmocni układ odpornościowy oraz umożliwi pozbycie się problemów zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *